#zieleń #rośliny #ekologia #kuchnia #uprawa #kwiaty #ogród #warzywa #owoce #natura #okno #kosmetyka #balkon #przyroda

sobota, 9 maja 2015

Pomidorowe odmiany - Zielona Zebra

Dziś wracamy do odmian pomidorowych. Na tapet trafia jedna z moich ulubionych - Zielona Zebra, zwana też z angielska jako green zebra. Jest to pomidor... cóż jeśli chodzi o pokrój i wymagania raczej standardowy. Mamy tu do czynienia z odmianą, którą możemy uprawiać i w gruncie i pod folią a nawet w donicach na balkonie (tego ostatniego osobiście nie próbowałem), termin owocowania to środek pomidorowego sezonu, ma teoretycznie niekończący typ wzrostu - w praktyce u mnie osiągał wysokość do 2 metrów. Cóż, wydawałoby się, że odmiana jak cała masa innych. Ale, ale... te owoce nie dojrzewają! A właściwie dojrzewają, ale czerwone nigdy nie będą. Dojrzałe zachowują jasnozieloną skórkę z ciemnozielonymi prążkami. Dopiero bardzo dojrzałe nabierają lekko żółtawego odcienia, aczkolwiek do klasycznych żółtych pomidorów ciągle im daleko. Zrywamy je po prostu w momencie gdy robią się miękkie. Choć ja wolę zaczekać do tej lekko żółtej fazy kiedy to moim zdanie odkrywają pełnię swojego niepowtarzalnego smaku. Są wyjątkowo delikatne zarówno jeśli chodzi o twardość miąższu jak i o smak. Nie będą się więc raczej nadawały do przetworów, bo się rozpadną, ale na świeżo są po prostu pyszne, dodatkowo cały czas jasno zielony miąższ trochę kojarzący się z kiwi wygląda niezmiernie świeżo i apetycznie - nic tylko zajadać. Właśnie wpadłem na pomysł, że można z nich tez wyczarować oryginalną zieloną zupę pomidorową - niech no tylko przyjdzie na nie sezon!;)
Bardzo dojrzałe owoce pomidora Zielona Zebra
Zielona Zebra to też świetny przykład ile znaczy pasja i że nowe odmiany wcale nie muszą powstawać w wielkich firmach nasiennych przy użyciu skomplikowanej i drogiej technologii. Ojcem tej odmiany jest Tom Wagner pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, który od wczesnych lat zajmuje się roślinami, i któremu nie wystarczyła uprawa konwencjonalnych odmian - postanowił więc stworzyć nowe. Nad zieloną zebrą prace rozpoczął w latach pięćdziesiątych XX wieku, nie mniej za datę wprowadzenia na rynek uznaje się rok 1983, kiedy to odmiana ta została opublikowana w wydawanym przez Toma katalogu. Przez kolejnych 30 lat do dnia dzisiejszego stała się jedną z bardziej rozpoznawalnych odmian na całym świecie.
Można powiedzieć, że Tom szczególnie upodobał sobie rodzinę psiankowatych ponieważ poza pomidorami (tutaj można wymienić poza zebrą także wiele innych odmian: Blue Streak czy Russian Cossack) zawdzięczamy mu powstanie także wielu nowych odmian ziemniaków (np. Skagit Valley Gold, Northen October i Kern Toro).
Zielona Zebra jest odmianą ustaloną co oznacza, że w zwykłych domowych warunkach, jeśli kwiaty nie zostaną zapylone inną pyłkiem innej odmiany, to nasiona które się wytworzą w owocach dadzą początek roślinom, które wydają owoce o cechach takich jak u rodziny matecznej - czyli spokojnie możemy sami pozyskiwać sobie nasiona i co roku cieszyć się tą odmianą bez kupowania nasion.

Typ wzrostu: niekończący
Uprawa bez osłon: tak
Uprawa pod osłonami: tak
Owoce: okrągłe, ok. 120 gramów
Dojrzewanie: średnie
Wysokość: pod osłonami ok. 180 cm, bez osłon ok. 150 cm
Ocena: 9/10 (jakby były tylko ciut bardziej plenne to była by pewnie 10)


1 komentarz:

  1. Wreszcie znalazlam info. Ktorych szukalam. Dzis udalo mi sie kupic zielone pomidory, wydaje mi sie ze wlasnie "zielona zebre". Teraz sprobuje przygotowac je wedlug przepisu z " Zielonych smazonych pomidorow". Dziekuje I pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń