poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Fasola mung - uprawa w Polsce

O Fasoli Mung (Vigna radiata (L.) R. Wilczek) w zeszłym roku pojawił się dość obszerny wpis, w którym zajmuję się kwestią nazwy - czy to fasola czy nie fasola, wartościami odżywczymi, itd., itp. Można go znaleźć  tutaj: Fasola Mung. Swoją drogą jest to najczęściej odwiedzany wpis na blogu:).
Dziś mały, acz dla wielu ważny dodatek do poprzedniego wpisu - odpowiedź na nurtujące pytanie czy można fasolkę uprawiać w Polsce, a także bonus w postaci przepisu na smażone danie z fasolki mung.
Dojrzewające strąki fasoli mung
Pisząc poprzedni wpis nie udało mi się dotrzeć do informacji na temat odporności fasolki na nasze warunki klimatyczne a widząc zaś skąd do mnie zaglądają nowi użytkownicy stwierdziłem że to jedno z częściej wyszukiwanych haseł dotyczących fasolki - a więc pytanie o możliwości uprawy zadawałem sobie nie tylko ja. Postanowiłem więc sprawdzić to doświadczalnie i na wiosnę zeszłego roku podjąłem się eksperymentu.
Zrobiłem krótką grządkę i razem z naszą fasolką szparagową po ustaniu przymrozków na początku maja wrzuciłem kilka zielonych nasionek mung do ziemi, przysypałem cienką warstwą ziemi i podlałem. Na wszelki wypadek - bojąc się powrotu przymrozków nakryłem grządkę białą włókniną i czekałem na wschody - które zaczęły się pojawiać po kilku, kilkunastu dniach. Skąd wziąłem nasiona? Ano wysiałem tą fasolkę, którą wcześniej kupiłem w sklepie spożywczym z przeznaczeniem do zjedzenia. Fasolka była zdecydowanie delikatniejsza od naszych rodzimych odmian, trochę gorzej sobie radziła, ale rosła, wypuściła kwiaty i późnym latem zaczęła zawiązywać strąki. Podstawowy wniosek jaki wyniknął z eksperymentu to: TAK, można uprawiać fasolkę mung w Polsce, aczkolwiek nie należy się raczej spodziewać tak obfitych zbiorów jak w przypadku innych fasoli bardziej przystosowanych do naszych warunków.
Wyhodowane samodzielnie strączki fasoli mung

A jak uprawiać żeby osiągnąć jak najlepsze rezultaty? Kilka spostrzeżeń jakie poczyniłem w pierwszym roku uprawy.
1. Wybieramy stanowisko słoneczne - posadzona u mnie w półcieniu, gdzie szparagowa radzi sobie świetnie, fasolka mung wyraźnie cierpiała z braku światła - powinienem to przewidzieć, w końcu uprawia się ją w Indiach...
2. Jest wrażliwa na przymrozki - dobrze ją wiosną zabezpieczyć przed spóźnionymi ogrodnikami...
3. Można sadzić dość gęsto - krzaczki nie rozrastają się zbytnio, więc jeśli mamy mało miejsca w ogródku, to nawet pięciocentymetrowe odstępy między roślinami powinny im wystarczyć.
4. Wszelkie fasolki nie lubią zbyt suchej ziemi - szybko wtedy usychają - tu jest podobnie, zdecydowanie w okresie suszy należy podlewać.

Kuchnia:

Dziś przepis na fasolkę mung w wersji obiadowej, w przepisie inspirowanym kuchnią Indyjską, przy czym nie jest to oryginalny przepis, a nazwijmy to jego Polska wersja dostosowana pod względem ostrości czy dostępności produktów - czyli Indie po Polsku:). Przepis godny polecenia nie tylko ze względu na smak, ale również na prostotę wykonania i jednogarnkowość. Może stanowić samodzielne danie lub być podawane do ryżu.

Mung Dahl

Składniki:

  • 1 szklanka fasolki
  • 4 szklanki wody
  • 2 średnie pomidory
  • pół cebuli
  • 1 łyżeczka sproszkowanego imbiru
  • pół łyżeczki kurkumy
  • pół łyżeczki curry
  • pół łyżeczki kminku
  • 2 łyżki musztardy francuskiej (tak, Francja to nie Indie, ale chodzi o całe ziarna gorczycy, można ja zastąpić gorczycą i odrobiną octu)
  • sól do smaku
  • szczypta pieprzu czarnego
  • szczypta pieprzu ziołowego
  • olej do smażenia


Przygotowanie:
Fasolkę opłukać, wsypać do garnka, zalać wodą i gotować na małym ogniu pod przykryciem około 30 minut. Ilość wody jest dobrana tak, że fasolka w tym czasie powinna się ugotować i pochłonąć całą wodę, tak więc nie trzeba jej odlewać. Powinna być miękka, ale nie powinna jeszcze się rozpadać. Jeśli już wypiła wodę a jest twarda, troszkę dolewamy aby się nie przypaliła, jeśli jest już dobra a na dnie jest troszkę wody - odlewamy, w przeciwnym razie fasolka nam się rozgotuje i będzie niezbyt apetycznie wyglądającą papką.
Na dużą patelnię z rozgrzanym olejem wrzucamy musztardę (może pryskać), smażymy mieszając około minuty. Dodajemy imbir, curry oraz kurkumę i podsmażamy kolejne 2 minuty ciągle mieszając. Dokładamy posiekaną w drobną kostkę cebulę i chwilkę podsmażamy aż zacznie robić się szklista. Do podsmażonych przypraw dodajemy ugotowaną fasolkę, pokrojone drobno pomidory i mieszając smażymy około 5 minut pod koniec smażenia dodając kminek, a także sól i pieprz do smaku.
Smacznego!
Fasola mung -  Vigna radiata (L.) R. Wilczek
Królestwo rośliny, Klad rośliny naczyniowe, Klad Euphyllophyta, Klad rośliny nasienne, Klasa okrytonasienne, Klad dwuliścienne właściwe, Rząd bobowce, Rodzina bobowate, Rodzaj Vigna




3 komentarze:

  1. Co tu komentować - tylko gratulować ! Indie w Polsce?! W 2017r. posadzę i będę chuchał i dmuchał, by choć troszkę podobna była do szparagówki. Gratulacje. Jestem podochocony bardzo. Przem.

    OdpowiedzUsuń
  2. To się nazywa osiągnięcie! Mało kto by sobie poradził z taką uprawą, przyzwyczajeni jesteśmy, że egzotyczne rośliny mogą rosnąć tylko w odpowiednich dla nich warunkach. Brawo!

    OdpowiedzUsuń